Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

AstroMeteo Çalıştayı

1 Şubat 2019 @ 09:00 - 2 Şubat 2019 @ 17:00

Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesinin yürütülmekte olduğu Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) tarafından astronomik görüş ve meteorolojik ölçümler ve konuları içeren bir çalıştay düzenlenmektedir. “AstroMeteo” Çalıştayı, disiplinlerarası bir alan olan Astrometeoroloji konusunda olup; Türkiye’de ilk kez yapılacaktır. Birçok disiplini ilgilendirdiği için farklı alanlardan (Atmosfer Fiziği, Meteoroloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Uzay Teknolojileri, Havacılık, Uydu ve Roket, Optik, Uzaktan Algılama, Atmosferik ve Astronomik Aygıtlar gibi) ve kurumlardan sınırlı sayıda uzmanların katılımıyla gerçekleştirilecek olup; bir sinerji oluşturulması ve devamında yeni projeler ve işbirlikleri hedeflenmektedir.

Hassas ve stratejik olan atmosferik ve meteorolojik bilgiler, öncelikle ülkemizin en başarılı ve deneyimli kurumlarından olan “Meteoroloji Genel Müdürlüğü”nden (MGM) sağlanmaktadır. MGM, yapmış olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde son derece gelişmiş imkanlarla farklı türden bilgileri toplamakta ve ilgili kurumlarla paylaşmakta; bu sayede ülkemizin bilimsel ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Bu kapsamda; Astrometeoroloji konusunda farklı disiplinlerden uzmanların sahip oldukları bilgive deneyimden faydalanılması, birkaç yıl içinde hem görsel hem de kırmızı öte bölgede gözlemlere başlayacak “Doğu Anadolu Gözlemevi” (DAG) Teleskobu’nun (4 m çaplı Türkiye’nin en büyük ve ilk kırmızı ötesi teleskobu) verimli ve etkin gözlemsel çalışmalar yapması için önemlidir ve kaçınılmazdır. Bu nedenle, bu alana özgü Türkiye çapındaki ilk çalıştaya ev sahipliğiyapmak hem Atatürk Üniversitesi ve “Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi” (ATASAM) hem de DAG için önemli olacak ve uzay bilimleri konusunda çalışan diğer kurumlar arasında da bir işbirliği yaratacaktır.

DAG (gözlemevi yerleşkesi alt-üst yapılanması, teleskop, atmosferik – astronomik aygıtlar) ve kurulmakta olan yan üniteleri (optik laboratuvar ve ayna kaplama sistemi gibi) son derece ileriteknolojilere sahip aygıtlar ve sistemler (teleskop, kameralar, tayfölçerler, adaptif – aktif optik gibi) barındırmaktadır. Bu altyapıların ve sistemlerin neredeyse tamamı meteorolojik, atmosferikve astronomik bilgilere göre yoğun ve etkin şekilde kullanılacaktır.

Çalıştay hakkında ayrıntılı bilgiler http://atasam.atauni.edu.tr/etkinlikler/calistay-workshop/astro-meteo/ adresinden edinilebilir.

Organizatör

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi
Telefon:
04422363144
E-posta:
uak2016@uak.info.tr
Website:
http://atasam.atauni.edu.tr

Mekan

Atatürk Üniversitesi
Nene Hatun Kültür Merkezi, Atatürk Üniversitesi Yerleşkesi, Yakutiye
Erzurum, 25240 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
04422363144
Website:
http://atasam.atauni.edu.tr/